Komórki, które leczą!

komórki macirzyste

Każdy organizm ludzki posiada komórki macierzyste, choć zapewne nie każdy z nas ma o tym pojęcie. W końcu nie wszyscy ludzie interesują się budową i funkcjonowaniem własnego organizmu. A jednak czasem warto zainteresować się tematem, ponieważ wiele rzeczy może nas zaskoczyć, zadowolić naszą wiedzę, stworzyć ciekawy temat do rozmowy ze znajomymi albo rodziną, a nawet – co chyba najważniejsze – dać nadzieję na wyleczenie uciążliwej dla nas lub dla kogoś nam bliskiego choroby.

Jak to możliwe? Już jakiś czas temu odkryto, że wspomniane wyżej komórki posiadają funkcję, dzięki którym możliwe jest wyleczenie pewnych chorób, a nawet wyleczenie stawów. Przykłady chorób, w którym pomagają te komórki są następujące: różne rodzaje białaczki (na przykład przewlekła białaczka szpikowa), mózgowego porażenia dziecięcego, czy też nowotwory (na przykład złośliwy rak piersi). Już to jest niesamowite, prawda?

Ponadto, odkryto także, że komórki te mają nawet zastosowanie w kosmetologii, ponieważ zwalniają proces starzenia się, co jest dodatkowym atutem, ponieważ ludzie – chociaż ich wiek z roku na rok jest coraz większy – cały czas chcą wyglądać młodo. Zdecydowaną zaletą komórek macierzystych jest fakt, że podlegają one samoodnowie. Komórki te można pobierać z – na przykład – krwi pępowinowej albo ze szpiku kostnego. Chociaż komórki pobrane z krwi pępowinowej charakteryzują się mniejszym ryzykiem przeniesienia zakażenia. Zatem z całą pewnością warto zainteresować się tematem komórek macierzystych.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *