Ognioodporne produkty!

materiały ogniotrwałe

Powódź może być straszna, ale potrzeba naprawdę gwałtownego przyboru wody, żeby mogła zagrozić ludzkiemu życiu. Pożar tymczasem, choćby najmniejszy, potrafi strawić momentalnie niemal każdy budynek.

Przy standardowo wznoszonych dawniej budynkach, jeszcze w Polsce obecnych i powstałych z drewna, zwykłe uderzenie pioruna paliło dom momentalnie, nierzadko nie dając szans na ucieczkę jego mieszkańcom, a stodoły i obory padają pod tym żywiołem nieustannie i do dziś. Przez jakiś czas stosowano azbest na pokrycia dachowe, lecz okazał się rakotwórczy i musiał zostać wycofany.

Dlatego próbuje się go zastąpić czymś innym. Dobrymi, odpornymi na pożar atakujący od zewnątrz, są wszelkiego rodzaju płyty z poliuretanem albo wełną mineralną. Nie wchodzą one w kontakt z ogniem i dach pokryty taką płytą nie zapali się nigdy. Także ściany, ocieplane styropianem, nie mogą zostać zarzewiem ognia, gdyż nie będzie się on palił, lecz topił. Domy mieszkalne jednak, chociaż podlegają przepisom przeciwpożarowym, nie mają tak wyśrubowanych norm, jak niektóre budowle przemysłowe. Bywają bowiem budynki, gdzie konieczny jest do zastosowania od podstaw beton ogniotrwały, chociaż do celów prywatnych używany jest od jakiegoś czasu również.

Kominki, kominy, a na życzenie i inne elementy domu, którego właściciel pragnie być przed ogniem dobrze zabezpieczony. Z wyrabianych prefabrykatów, można dziś de facto nawet zbudować cały dom, a biorąc pod uwagę nowoczesne i ognioodporne materiały izolacyjne, byłby to dom idealny.  Dlatego dziś przepisy nakazują, aby stosowane były jak najczęściej materiały ogniotrwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *