Rodzaje deserów

leśna kostka

Deser jest słodką potrawą podawaną na końcu posiłku np. obiadu, albo przyjęcia. Ale może stanowić także podwieczorek lub być spożywany o dowolnej porze dnia. Jest podawany w kawiarniach, jak i w domach podczas niezobowiązującego spotkania z przyjaciółmi, czy znajomymi. Desery są różne, lecz wszystkie pyszne i dostarczające energii.

Ponieważ posiadają w swoim składzie białko, witaminy, węglowodany. Desery są też najczęściej dość kaloryczne. I dlatego wiele osób nie może pozwolić sobie na częstą ich konsumpcję. I na zjedzenie takiej ilości smakołyku, jaką by chciała pochłonąć. Dlatego chcąc schudnąć lub utrzymać stałą wagę ciała trzeba posiadać silną wolę, aby nie sięgać po dużą porcję. A zadowolić się wyłącznie namiastką smakołyku. Przepisy na desery także są różne. Deserem może być potrawa spożywana na zimno, jak i na ciepło. Desery sporządza się z przeróżnych surowców. Najczęściej z owoców, mleka, śmietany, kakao, cukru, mąki, jaj. Desery najczęściej podawane są w postaci kremów, galaretek, musu, kompotu, lodów. Jak również może to być budyń, kisiel, ciastka, ciasto, tort. Podaje się je z powodu różnych sytuacji, np. podczas przyjęć weselnych, uroczystości rodzinnych i okolicznościowych, czy podczas bankietu. Desery ciepłe podaje się na talerzach porcelanowych.

Desery owocowe w naczyniach szklanych. A desery mrożone w pucharkach. Nakrywając do stołu trzeba pamiętać o małym trójzębnym widelczyku do deseru i łyżeczce. Do niektórych deserów w celu wzbogacenia smaku i wyglądu mogą być podawane sosy. Najczęściej są to płyny słodkie, zimne lub gorące. Robione z owoców, cukru lub miodu i czasem z odrobiną alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *