Rodzaje tynków

tynki cementowo-wapienne

Tynk jest bardzo ważną warstwą pokrywającą powierzchnie ścian oraz sufitów czy kolumn znajdujących się wewnątrz, jak również na zewnątrz budynku. Warstwa ta wykonywana jest z zaprawy lub gipsu. Głównym zadaniem tynku jest zabezpieczenie powierzchni, którą pokrywa przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli chodzi o powierzchnie zewnętrzne są to czynniki atmosferyczne, takie jak: opady deszczu, śniegu czy gradu, wiatr oraz promienie słoneczne. W przypadku ścian znajdujących się wewnątrz pomieszczeń czynnikami niekorzystnie wpływającymi będą na przykład para wodna czy ogień. Poza tym tynk ma również za zadanie nadać estetyczny i ładny wygląd elementom budynku, które pokrywa. Ponadto wyróżniamy kilka rodzajów tynków tradycyjnych ze względu na ich, niekiedy specjalistyczne, zastosowanie.

Jednym z nich są tynki cementowo-wapienne. Wykorzystywane są przede wszystkim jako warstwa podkładowa pod elementy, które wymagają równego i gładkiego podłoża. Należą do nich na przykład płytki ceramiczne czy płyty styropianowe. Dzięki tynkowi elementy te będą miały lepszą przyczepność.

Innym bardzo popularnym i powszechnie stosowanym rodzajem tradycyjnych, jednowarstwowych tynków są tynki gipsowe. Ich wielką zaletą jest fakt, że utrzymują odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, w których je zastosowano. Gips bowiem posiada właściwości wchłaniające nadmiar wilgoci oraz oddające ją, gdy jest taka potrzeba. Jest to niezwykle przydatne między innymi w kuchniach, piwnicach oraz łazienkach.

Oprócz tynków tradycyjnych wyróżniamy także tynki maszynowe. Powstają one na skutek zmieszania gotowej mieszanki z wodą w agregacie tynkarskim. Następnie nakładane są przy użyciu maszyn, takich jak pistolety natryskowe. Tynki te są obecnie najpopularniejsze, ponieważ można je nakładać po zakończeniu stanu surowego zamkniętego.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | INSIDE-SYSTEM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *